Методологія та організація наукових досліджень

Анотація: Впродовж вивчення дисципліни передбачається ознайомлення студентів з методологією науки як сферою наукових знань - "наукою про метод", основними концепціями та науковими школами, в цій галузі, що вивчають науку не тільки як сферу діяльності, але і як соціальний інститут. Дається уявлення про гносеологічні проблеми, а саме: про природу та функції наукового знання, діяльність в сфері науки, специфічні методи науки; розглядається структура та організація науки, проблеми створення та існування наукових напрямків, специфіка наукового пізнання.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: 2

Семестр: осінній

Кількість кредитів: загальна кількість годин - 90 год.; аудиторні години - 28 год.; самостійна робота - 62 год, кредитів ЄКТС - 3,0

Форма контролю: екзамен

Викладач(і): О. О. Сусська, доктор соціологічних наук, професор

Результати навчання:

Вміти виконувати пошук, оброблення та аналіз інформації з різних джерел; застосовувати методологію суміжних з ПР наук та міжнародний досвід.

Випускник має продемонструвати володіння науковими методами та методологією проведення наукових досліджень, методами генерування ідей, висування дослідницьких гіпотез, спроможність підготовки наукової роботи, огляду, прогнозів та інші наукові публікації; обирати відповідні методи для досліджень в рамках магістерської роботи.

Спосіб навчання: аудиторний/дистанційний

Необхідні обов’язкові попередні й супутні модулі: Сучасні концепції соціальних комунікацій, Практика науково дослідницька у сфері соціальних комунікацій.

Зміст дисципліни: Поняття теорії, методології і технологій наукового дослідження. Наукові основи досліджень соціальних процесів. Принципи, правила і методи наукових досліджень. Категорії соціального пізнання: закони, правила, принципи формування і класифікації. Наукова діяльність у сфері управління та паблік рілейшнз. Принципи і методи збору, обробки і аналізу наукової інформації. Основні етапи організації наукового дослідження.

1. Конверський А. Основи методології та організації наукових досліджень. К.: Центр навчальної літератури, 2019.

2. Кюблер Х.-Д. Міфи про суспільство знань / пер. з нім. К.: Видавничий дім Дмитра Бураго, 2010. 264 с.

3. Методика та організація наукових досліджень: Навч. посіб. / С. Е. Важинський, Т.І. Щербак. Суми: СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2016. 260 с.

4. Соболевська М.О. Порядок дискурсу порядку: неофункціоналізм та постструктуралізм в сучасній соціологічній теорії. Київ: Логос, 2014. 246 с.

5. Сусська О.О. Модернізовані та трансформовані суспільства між "крахом" комунікації і функціоналом "суспільства знань" // Мультиверсум. Філософський альманах / Гол. ред. В.В. Лях. Вип. 1-2 (149-150).К., 2016. С.214-224.

Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота, підготовка доповідей, індивідуальна робота, консультації.

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль - 70 балів (усне опитування, реферати, конспекти, індивідуальне письмове завдання); підсумковий контроль - 30 балів (екзамен).

Мова навчання: українська