Основи соціології

Анотація: Ознайомлення з основами соціології. Формування у студентів уявлення про соціологію як науку, її методи дослідження та практичне застосування. Отримання студентами знання про сучасне суспільство. Ознайомлення студентів з основними поняттями й теоретичними напрямами соціології.

Тип дисципліни: нормативний

Семестр: осінній

Кількість кредитів: загальна кількість годин - 120; аудиторні/дистанційні години - 40; самостійна робота - 80; кредитів ЄКТС - 4,0

Форма контролю: екзамен

Викладач(і): ст. викл. Артикуца Сергій Сергійович

Результати навчання: Студенти зможуть назвати та описати сутнісні ознаки суспільства та його структурні виміри
Студенти будуть вміти пояснити свої виробничі дії з використанням понятійного апарату соціології
Студенти зможуть описати можливості та обмеження основних методів збору та аналізу соціальної інформації
Студенти зможуть виділяти та класифікувати соціальні страти, а також ідентифікувати представників цих груп Студенти будуть вміти застосовувати основні теоретичні підходи соціології (структурний функціоналізм; теорію конфлікту та соціальний інтеракціонізм) до аналізу соціальних феноменів
Студенти будуть виявляти та окреслювати основи функціонування окремих сфер суспільного життя та соціальних інститутів
Студенти будуть вміти застосовувати соціологічний підхід (соціологічну уяву) до аналізу щоденного життя
Студенти будуть вміти співпрацювати з колегами, з повагою ставитись до поглядів опонентів та переконливо аргументувати власну позицію

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Навчальна дисципліна викладається студентам першого року навчання у першому (осінньому) триместрі, тому вимог до раніше вивчених дисциплін немає.

Зміст дисципліни: На курсі студенти дізнаються про те, що таке "соціологія" як наука, що вона вивчає і яке її практичне застосування та значення у щоденному житті. Які методи дослідження використовуються в соціології та що таке опитування громадської думки. А також, як люди живуть та взаємодіють у різноманітних групах, спільнотах та суспільствах. Як вони утворюються, розвиваються, координуються, змінюються і впливають на життя окремих людей. Студенти навчаться застосовувати соціологічний підхід до аналізу щоденного життя та основні соціологічні теоретичні концепції до аналізу соціальної реальності.

Рекомендована література: 1.Черниш Н. Соціологія: курс лекцій / Наталія Йосипівна Черниш. - Львів: Кальварія, 2003.
2. Штомпка П. Соціологія. Аналіз суспільства. - Львів: Колір ПРО, 2020. - 800 с.
3. Гіденс Е. Соціологія: навчальний посібник / Ентоні Гіденс; пер. з англ. В. Шовкун, А. Олійник. - К.: Основи, 1999.
4.Соціологія : підручник / за ред. Ю. Ф. Пачковського. - Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2011.
5. Macionis J. J. Sociology / John J. Macionis. - 14th ed. - Pearson Education International, 2012. 3. Giddens A. Sociology / Anthony Giddens. - 6th ed. - Polity Press, 2009 - C. 3-32.
6. Богдан О. Про соціологію та соціальні дослідження // Що варто знати про соціологію та соціальні дослідження? Посібник-довідник для громадських активістів та всіх зацікавлених / Олена Богдан; консультант-рецензент Володимир Паніотто. К.: Дух і Літера, 2015. С. У вільному доступі: http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/7700
7. Пйонтковський В. Соціологія тіла як новий напрям соціології медицини / В. Пйонтковський, І. М. Мажак // Вісник Львівського університету. Серія соціологічна. - 2009. - Вип. 3. - С. 170-188.

Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота, підготовка письмових робіт, індивідуальна робота, консультації.

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль - 60 балів (робота на семінарських заняттях, індивідуальні письмові завдання); підсумковий контроль - 40 балів (тест)